Print to PDF

Rani rast i razvoj djece

Program ima za cilj postizanje pravednog pristupa uslugama integriranog razvoja u ranom djetinjstvu (IECD)

Ovaj program ima za cilj postizanje pravednog pristupa i korištenja kvalitetnih usluga integriranog razvoja u ranom djetinjstvu (IECD), posebno za ugrožene i isključene porodice s malom djecom, kao što su Romi I porodice s djecom s teškoćama u razvoju. Oslanjajući se na dosadašnja dostignuća IECD-a, preostala uska grla će se rješavati kroz širenje usluga IECD-a i usluga rane intervencije (ECI), uključujući i kućne posjete. UNICEF će iskoristiti sredstva za poboljšanje pristupa kvalitetnim IECD uslugama za djecu sa smetnjama u razvoju, romsku djecu i djecu iz osiromašenih područja, kao i za sprečavanje nasilja nad djecom i razdvajanje obitelji. Program će podržati usvajanje međusektorskih IECD akcionih planova i budžeta u 80% kantona i 35% svih općina; programe profesionalnog razvoja u oblasti IECD / ECI za zdravstvene, socijalne i predškolske stručnjake; razvoj roditeljskih vještina i podsticanje jednakog uključivanja majki i očeva. Kao rezultat toga, najmanje 35.000 djece do 5 godina starosti i njihove porodice će dobiti kvalitetne IECD i ECI usluge, uključujući i kućne posjete. Model će se proširiti kroz sistemske promjene.

Podrška ECD-u uključuje dvije komponente:

1) podršku vladama u razvoju strateškog okvira;

2) podršku u pružanju ECD usluga.


Do sada postignuti rezultati uključuju:

1) Izrada okvirne ECD politike za BiH, politike i strategije za poboljšanje ECD u oba entiteta. Potpisani su protokoli o ECD saradnji na entitetskom i kantonalnom nivou od strane rlevantnih ministarstava, kao i entitetske politike za poboljšanje ishrane djece i entitetske smjernice za zdravu ishranu predškolske i školske djecu. UNICEF trenutno podržava razvoj nove ECD Strategije za Federaciju BiH, kako je prethodna Strategija istekla.

2) Pružena je podrška za izgradnju kapaciteta u ECD za zdravstvene, obrazovne I stručnjake socijalne zaštite, kao I za uspostavljanje ECD usluga, uključujući i kućne posjete, u okviru postojećeg sistema. Nastavljeno je proširivanje usluga ECD-a, a do sada je 24% opština pokriveno ECD uslugama. Izgradnja kapaciteta podrazumijeva različite oblike radionica i konferencija o ECD i ECI za više od 500 profesionalaca (koji uključuju zdravstvene, obrazovne i stručnjake socijalne zaštite) i detaljnu šestodnevnu obuku za više od 150 profesionalaca, što uključuje teoretsku nastavu i praktičan rad s djecom sa poremećajima u razvoju kroz individualne i grupne sesije. Najiskusnijim profesionalcima se nudi trodnevno usavršavanje, gdje razmjenjuju iskustva i naučene lekcije. Do sada je oko 40 stručnjaka završilo naprednu obuku.

3) U saradnji sa relevantnim entitetskim ministarstvima, UNICEF je podržao nacionalne stručnjake da razviju ECD instrumente. Glavni instrument je Razvojna bihevioralna skala za procjenu razvoja djeteta od prvog mjeseca do šeste godine života. Ovo je standardizovana procjena ranog rasta i razvoja djece u Bosni i Hercegovini, koja se fokusira na pet razvojnih područja, oslanjajući se na prave bihevioralne norme, koje su standardizirane testiranjem oko 1.500 djece. Korištenje ovih skala za procjenu pomaže da se otkriju odstupanja kod djece i da se prati njihov rast i razvoj, vodi profesionalce koji pružaju usluge intervencije i daje jasne upute roditeljima / starateljima o stimulaciji i radu kod kuće. Drugi alati razvijeni u zemlji su: Vodič za razvoj individualnih programa za razvoj djece od rođenja do tri godine, Vodič za razvoj individualnih programa razvoja djece od tri do šest godina i Kurikulum za obrazovanje roditelja.

 
Web stranica:   https://wcmsprod.unicef.org/bih/rani-rast-i-razvoj-djece

Kontakt: Fatima Čengić, specijalistkinja za zdravlje i rani razvoj djece (UNICEF) 

 

Trajanje projekta:
2015 - 2020
Teme:
Socijalna pitanja
Status:
U toku
Strateški partner:
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH, Ministarstvo prosvjete i kulture RS, Ministarstvo zdravlja FBiH, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, OCD
Implementator:
Fond Ujedinjenih naroda za pomoć djeci (UNICEF)
Donator:
Fond Ujedinjenih naroda za pomoć djeci (UNICEF)
Projekti implementirani u:
Federacija Bosne i Hercegovine, Republika Srpska
Kanton:
Tuzlanski kanton, Zeničko-Dobojski kanton, Hercegovačko-Neretvanski kanton, Srednjobosanski kanton
Općina/Opština/Grad (6):
Banja Luka, Kiseljak, Laktaši, Mostar, Tešanj, Tuzla